Головний еколог столиці розповів про кількість безпритульних собак у Києві
Мільйон безпритульних тварин живуть у Києві та передмісті.
З директором Департаменту захисту довкілля та адаптації до змін клімату Олександром Возним «Вечірній Київ» говорить про потреби міста на наступний рік, про які найчастіше розпитують кияни та акцентують ЗМІ.
— Відомо, що місто намагатиметься у 2025 році продовжити роботи зі зведення Центру захисту тварин. Які роботи можуть бути виконані на недобудованому об’єкті для тварин на Дарниці і чому це необхідно зробити?
— Варто почати з того, що будівництво Центру захисту тварин на вул. Автопарковій у Дарницькому районі столиці розпочалося ще у 2018 році. Однак, через недостатнє фінансування та початок повномасштабного вторгнення його зведення було призупинено. Станом на сьогодні йдеться про менш, ніж 40% готовності цього об’єкту.
Потреба в центрі існувала і до 2022 року, але після початку повномасштабного вторгнення вона відчувається особливо гостро. За статистикою, у Києві та передмісті проживає понад 1 мільйон безпритульних тварин. Притулки Києва і області перевантажені, але майже щодня військові та волонтери передають із зони бойових дій та прифронтових територій нових і нових тварин, яких вдалося врятувати.
— Що саме мається на увазі?
— Говорячи про Центр захисту тварин, ми маємо на увазі ветеринарну інфраструктуру повного циклу. Там будуть займатися евакуацією, лікуванням, стерилізацією, вакцинацією, перетримкою, адаптацією та адопцією тварин. Наша мета — створити один із провідних центрів такого типу в Україні. Безумовно, це потребує великих фінансових вкладень. За попередньою оцінкою, йдеться про майже 400 млн грн.
Ми розуміємо, що це велика сума, тому місто активно працює над залученням донорських коштів. Один з важливих кроків в цьому напрямку — актуальна проектно-кошторисна документація, адже попередня розроблялася понад 7 років тому. За цей час відбулися законодавчі зміни в будівельній сфері, звісно зросла і інфляція. Тому нам дуже важливо мати актуальні розрахунки і документацію.
Саме на це коригування закладаються кошти в міському бюджеті на 2025 рік. Після завершення цього процесу ми будемо мати все необхідне для того, щоб почати співпрацювати з меценатами і приступити до будівництва Центру захисту тварин одразу після отримання донорської підтримки.
— Щодо парку «Орлятко»: чому постала необхідність продовжити роботи з його капітального ремонту?
— Ми маємо багато запитів від місцевих мешканців щодо цього об’єкту. Йдеться, зокрема, про встановлення антипаркувальних стовпчиків та дорожніх блокаторів, які обмежать парковку на зелених зонах. Звертаються також із проханням облаштувати зовнішнє освітлення, щоби у відвідувачів була можливість гуляти парком у вечірні години. В наших планах також облаштування поливо-зрошувальної системи, яка дасть можливість підтримувати у належному стані зелені насадження. Безумовно, вимогою часу є і інклюзивні елементи, які мають тут з’явитися.
Виконання цих та решти робіт в парку «Орлятко» відбуватиметься як в поточному році, так і в наступному. Щодо темпів та обсягів робіт — це буде залежати від обсягів фінансування.
— Що іще є в планах на наступний рік і наскільки вони реальні для виконання?
Серед планів на наступний рік — зокрема, завершити будівництво насосної станції на озері Вирлиця та водопроводу технічної води для поливу зелених насаджень на Харківській площі та проспекті Бажана в Дарницькому районі.
Це важливо, адже нова система значно спростить і оптимізує процес поливу. Замість того, щоб возити воду спеціальним транспортом і витрачати ресурси на її доставку, ми зможемо подавати її безпосередньо до потрібних місць. Це зекономить час, зусилля та ресурси, а також зменшить навантаження на міську інфраструктуру.
Також в планах на 2025 рік — оновлення техніки для наших комунальних підприємств, щоб вони могли працювати швидше та ефективніше. Це особливо актуально в умовах, коли багато працівників наших КП стає до лав ЗСУ, і маємо певний дефіцит робочої сили.
— Чи оновлюватиметься Київська міська лікарня ветмедицини, до якої найчастіше звертаються кияни зі своїми тваринами?
— Наголошу, що нове обладнання для клініки на часі. Нові ендоскопічні системи, наркозно-дихальні апарати та інші інструменти дадуть змогу ветеринарам проводити складні діагностики й операції. Це важливо не лише для домашніх улюбленців, але й тих тварин, які тільки чекають на своїх господарів, але мають проблеми із здоров’ям.
— Чи будуть у наступному році нові екологічні ініціативи від Департаменту, такі як ділянки без скошування трави, ділянки з лучними травами та квітами?
— Так, маємо цілу низку планів, які напряму не пов’язані із бюджетним процесом. Це, зокрема, нові природоорієнтовані рішення, юридичне закріплення європейських стандартів догляду за деревами, збільшення кількості ділянок без скошування і ще багато чого цікавого. Більш детально про нові ініціативи та плани Департаменту захисту довкілля на 2025 рік розповімо трохи пізніше.
Віктор ЯРОШЕНКО, газета «Хрещатик»