Без питної води Київ не залишиться в будь-якому випадку
Система водопостачання у столиці диверсифікована й не залежить від одного джерела.
У мережі не вщухають пристрасті довкола ситуації із забрудненою водою з Сейму, яка потрапила у Десну й рухається у бік столиці. Перший заступник директора Київводоканалу Володимир Костюк в ефірі «Еспресо» озвучив найбільш песимістичний сценарій розвитку подій.
За його словами, якщо очікуваного розбавлення плями забрудненої води не відбудеться й очисні споруди Деснянської водопровідної станції не зможуть її відфільтрувати, місту доведеться відмовитися від цього джерела водопостачання. Зокрема, перейти на воду з Дніпровської станції та артезіанські джерела. Втім, ця альтернативна система не зможе на 100% забезпечити водопостачанням увесь Київ.
Виступ представника Київводоканалу став приводом для різного роду маніпуляцій, зокрема один із всеукраїнських інформпорталів опублікував новину під заголовком «Через три дні Київ може залишитися без питної води». У КМДА закликали медіа не маніпулювати інформацією та не створювати паніки.
А генеральний директор Київводоканалу Олег Лисюк пояснив на брифінгу, що фахівці відпрацьовують всі можливі сценарії і моделюють різні ситуації, в яких доведеться працювати. Зокрема, й песимістичний сценарій на випадок, коли очисні споруди Деснянської станції не зможуть впоратися з очищенням забрудненої води. Тоді для жителів деяких районів міста доведеться обмежити водопостачання. Вода в таких випадках підвозитиметься споживачам із накопичувальних резервуарів. А Київводфонд забезпечить безперебійну роботу бюветів.
Утім, Лисюк вважає, що такий сценарій розвитку подій «дуже малоймовірний». За його словами, пляма із забрудненням може й не дійти до Києва у тому обсязі, котрий міг би викликати занепокоєння. Адже Десна більше Сейму, тож небезпечна органіка відповідно більше розбавляється водою.
Крім того, у випадку погіршення показників якості води у Десні, буде впроваджено технологію посиленого очищення з використанням пилоподібного активованого вугілля, який ефективно усуває органічні забруднення та неприємні запахи. Ця технологія не лише допомагає в поточній ситуації, але й може бути застосована у майбутніх надзвичайних випадках. Необхідні реагенти для додаткового очищення допомагають придбати міжнародні партнери з ЮНІСЕФ.
Раніше прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що забруднення Сейму та Десни було пов’язане з викидом відходів цукрового заводу у місті Тьоткіно Курської області рф. Як розповіли «Вечірньому Києву» фахівці, мова йде про мелясу — густу рідину, що залишається після перероблення цукрових буряків та цукрової тростини. Велика кількість органіки поглинула кисень у воді, що спричинило масову загибель риби та молюсків у Сумській і Чернігівській областях.
Віктор ЯРОШЕНКО, газета «Хрещатик»