Служба у справах дітей та сім’ї КМДА відреагувала на скандальну заяву Омбудсмена про вивіз дітей
Під час евакуації дітей чиновники зробили все можливе.
Начальник Служби у справах дітей та сім’ї Валерій Танцюра, відповідаючи на запитання журналістів, розповів про деталі евакуації дітей-сиріт зі столиці у перші дні повномасштабного вторгнення у 2022 році. У розпал наступу ворога на Київ, міська влада ухвалила блискавичне рішення про евакуацію дітей-сиріт. У безпечні місця перебування, без жодної допомоги з боку держави, загалом працівники Служби евакуювали близько 1500 дітей-сиріт. Для того, щоб оперативно організувати процес евакуації, в Службі були вимушені залучати осіб, які до війни не були штатними працівниками центру через брак супровідників. Про це він розповів у прямому ефірі ТРК Київ.
«Відповідно до вимог законодавства на групу дітей, яку ми мали евакуювати з Києва, має бути 30 супроводжуючих осіб. Зі штатних наших працівників погодилися їхати лише 15, загалом ми ледь назбирали 20 людей для супроводу. Декотрих, на вимогу закону, ми змушені були влаштувати на посади психологів та помічників вихователів, щоби у них з’явилися підстави для супроводу.
При перетині кордону запитань ні до кого з групи не було. Коли влаштування дітей за кордоном було завершене, ми звернулися до штатних працівників з вимогою повернутися на роботу у Київ. Частина з них повернулася, частина не захотіла і це їх право, тому була звільнена з посад», — пояснив Танцюра.
Таке роз’яснення пан Танцюра надав через заяву Омбудсмена Дмитра Лубінця зі звинуваченнями у тому, що діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, стали прикриттям для близьких родичів київських посадовців, щоб нелегально виїхати за кордон й уникнути мобілізації.
Служба у справах дітей та сім’ї вважає, що інформація, опублікована Уповноваженим Верховної ради з прав людини в офіційних джерелах, ґрунтується на припущеннях і не підтверджується конкретними фактами.
У Службі нагадали, що 24 лютого 2022 року, коли російська федерація розпочала повномасштабну війну проти України, коли більшість центральних органів виконавчої влади виїхали з Києва, перед столицею постала задача швидко прийняти рішення про порятунок та евакуацію дітей, зокрема які були вихованцями центрів соціально-психологічної реабілітації та безпосередню відповідальність за яких несе держава.
«На превеликий жаль, ні в лютому, ні на початку березня 2022 року не існувало порядків та механізмів евакуації дітей. Ні Міністерство соціальної політики, ні Національна сервісна служба, ні офіс Уповноваженого Верховної ради з прав людини не надавали жодних вказівок і рекомендацій щодо порядку подальших дій та способів евакуації дітей-сиріт! На початку повномасштабного вторгнення за допомогою Служби у справах дітей та сім’ї, за підтримки місцевої влади, евакуйовано в безпечні умови близько 1500 дітей-сиріт», — йдеться у заяві.
Служба у справах дітей та сім’ї повідомила, що у складі евакуаційної групи з центрів соціально-психологічної реабілітації дітей Києва виїхали в Німеччину 68 дітей, наразі продовжують перебувати в евакуації 30. Решта дітей влаштовані в сімейні форми виховання.
Наголошується також, що місцевою владою без допомоги будь-якого державного органу та без підтримки жодного посадовця центрального рівня проведено переговори з Урядом Німеччини та винайдено можливість для евакуації дітей до міста Вупперталь землі Північний Рейн — Вестфалія.
«Вихованці центрів соціально-психологічної реабілітації дітей не могли бути евакуйовані у складі групи без професійного супроводу. Саме тому була сформована група осіб, що супроводжує (психологи, вихователі, соціальні працівники, помічники вихователів, медики)», — підкреслили у службі.
Крім того, зазначається, що питання утримання і виховання дітей в Німеччині перебувало та продовжує перебувати на особистому контролі мера міста Вупперталь та Київського міського голови.
«Питання Уповноваженого Верховної ради з прав людини «де діти?» звучить від посадовця такого рівня абсолютно непрофесійно, адже під час моніторингових візитів представникам офісу омбудсмена безперешкодно надана інформація про всіх без винятку дітей, які перебували або продовжують перебувати в евакуації.
Представники установи, яка прийняла наших дітей, вкрай обурені некомпетентною та зверхньою поведінкою представників моніторингової групи та відсутністю поваги до Уряду Німеччини, який понад 2 роки утримує наших дітей», — йдеться у заяві Служби у справах дітей та сім’ї й додали:
«Теза про схему для виїзду за кордон та ухиляння родичів чиновників абсолютно маніпулятивна та необґрунтована».
Віктор ЯРОШЕНКО, газета «Хрещатик»