Сучасне інклюзивне укриття відкрили у Солом’янському районі Києва
Проєкт, який презентували в Солом’янському районі — не є 100% ідеальним взірцем, але він вже є показовим для тих, хто розмірковує, як зробити укриття доступними для всіх.
Команда ГО «Fight For Right» показала журналістам одне з укриттів, яке облаштували у Солом’янському районі Києва для людей з інвалідністю.
У одному з будинків, де мешкають люди з інвалідністю, створили укриття, яке відповідає вимогам інклюзивності.
Ініціатором проєкту стала ГО«Fight For Right» — організація, яка підтримує людей з інвалідністю та надає їм інформацію. Вона націлена на те, щоб кожна людина знала свої права та могла вільно ними користуватися.
Громадськість підтримала Солом’янська районна адміністрація. Долучилось і посольство Великої Британії.
Як повідомила «Вечірньому Києву» Карина Грицюк, проєктна менеджерка Fight For Right, перш ніж стати до роботи, вона з однодумцями передивилась чимало укриттів у Києві та в інших регіонах.
Більшість з них — спадок срср. Здебільшого вони у занедбаному стані та є недоступними для мам з дітьми у візочках чи осіб у кріслах колісних.
Карина Грицюк зазначила, що організація хоче показати місцевій владі, що можна облаштувати доступні укриття без витрачання величезних коштів.
Присутні на презентації звернули увагу на те, що, якщо укриття недоступне для людини на колісному кріслі, то не тільки ця людина, а й вся її родина туди не піде.
«Всюди живуть люди з інвалідністю, маломобільні групи населення. Тому доступність для таких людей треба робити всюди, де це можливо. Йти в укриття чи ні — це особистий вибір кожного, але потрібно такий вибір надати», — наголосив експерт з архітектурної доступності та інклюзивних соціальних практик Володимир Висоцький.
Тимур Ткаченко — заступник міністра з питань стратегічних галузей промисловості України, розповів, що проїхав з інспекцією всю Україну — від Чернівецької області до Донеччини.
За його словами, всі 60, 5 тисяч укриттів вони обстежили, з них лише 5% відповідають вимогам інклюзивності.
Проєкт, який презентували в Солом’янському районі — не є 100% ідеальним взірцем, але він вже є показовим для тих, хто розмірковує, як зробити укриття доступними для всіх.
Проблемою є і те, що укриттями починають займатись на заключних етапах, тоді, як про них треба говорити з експертами та будівельниками на самому початку підготовки проєкту ремонту, реконструкції чи нового будівництва.
Тепер це має змінитись, адже восени прийняті державні будівельні норми, які передбачають обов’язкову безбар’єрність для усіх споруд.
В укритті на Борщагівській 173/187 є, здавалось би, елементарні, але дуже важливі елементи для комфорту та вільного пересування й перебування у сховищі. Наприклад, доступна вбиральня, тактильні смуги, які до неї спрямовують, поручні, підсвітка (на випадок, якщо немає електрики), мнемосхема, інформаційні таблички.
До слова, під час підготовки інклюзивного укриття, створили й методику оцінювання архітектурної доступності споруд цивільного захисту населення.
Майже за 10 років війни росії проти України питання облаштування доступних споруд цивільного захисту в громадах не зрушило з місця. Усі укриття для більшості людей з інвалідністю та маломобільних груп населення «закінчуються» вже на вході через наявність сходів.
Тож громадська організація людей з інвалідністю «Fight For Right» показує на власному прикладі, як навіть невеликою командою знайти можливості й облаштувати доступне укриття і цим допомогти людям з інвалідністю зберегти найцінніше — життя.
Нагадаємо, раніше заступниця голови КМДА Марина Хонда заявляла, що місто має бути комфортним для осіб із інвалідністю та маломобільних груп населення — людей, які відчувають труднощі при самостійному пересуванні, тих, хто має тимчасові проблеми зі здоров’ям, вагітних жінок, людей старшого віку, а також із маленькими дітьми у візочках — усіх, для яких сходи чи бордюри є справжні перешкоди.
Віктор ЯРОШЕНКО, газета «Хрещатик»