У Департаменті захисту довкілля пояснили ситуацію з озером Синє у Києві
За словами Олександра Возного, роботи з порятунку озера були заплановані ще на минулий рік, однак повномасштабне вторгнення внесло свої корективи.
Мешканці Виноградаря в паніці від стану свого улюбленого Синього озера: водойма стрімко міліє, а в особливо засушливі дні — перетворюється на «калюжу». Роботи з ревіталізації водойми досі не почалися.
Ситуацію прояснив директор Департаменту захисту довкілля та адаптації до змін клімату Києва Олександр Возний під час зустрічі з громадою Виноградаря, що в Подільському районі столиці. Кореспондент «Вечірнього Києва» також побував на цій події.
Спілкуючись із мешканцями, яких зібралося понад 100, Олександр Возний нагадав, що у КП «Плесо» є розроблений проєкт, який передбачає розчистку на глибину 5 метрів обмілілого та замуленого озера Синє, відновлення його гідрологічного режиму через відкриття підземних джерел й наповнення водою природним шляхом.
Возний по черзі пояснив весь механізм важливої, але «паперової» роботи, яку за законом мав пройти Департамент, щоби розпочалося втілення проєкту. Говорив він і про складну процедуру узгодження документів.
За словами Олександра Возного, роботи з порятунку озера були заплановані ще на минулий рік, однак повномасштабне вторгнення внесло свої корективи.
Розуміючи критичний стан водного об’єкта і необхідність його порятунку, Департамент забезпечив внесення робіт по озеру Синє до Переліку природоохоронних заходів на 2023 рік.
25 травня столичні депутати на сесії підтримали Перелік природоохоронних заходів, які будуть фінансуватися з Київського фонду охорони навколишнього природного середовища. Першим пунктом в Переліку була розчистка озера Синє.
«Після цього був підготовлений проєкт Розпорядження КМВА про розподіл коштів природоохоронного фонду, який передбачав виділення 35 млн гривень на комплекс робіт по ревіталізації озера. Виділення коштів було підтримано екологічною та бюджетною комісіями. Надалі цей розподіл, після узгодження з усіма підрозділами міської влади, був відправлений до Київської міської військової адміністрації на підпис. 10 серпня я був на зустрічі з головою Київської міської військової адміністрації і отримав інформацію про те, що Розподіл буде підписано», — пояснив Олександр Возний.
Він впевнений, що це дозволить почати роботи на озері. Після проходження низки технічних процедур комунальне підприємство з охорони, утримання та експлуатації земель водного фонду міста Києва «Плесо» оголосить тендер по розчистці та благоустрою озера Синє.
«Сподіваємося, що у середині вересня зможемо мати виконавця робіт, який розпочне реалізацію проєкту. В цьому році зробимо акцент на розчистці південної та північної частин озера загальною площею 42 гектари на глибину до 5 метрів, на укріпленні частини берегової лінії в деяких місцях габіонами, щоби у воду не сповзав ґрунт, розчищенні двох проток і їх укріпленні. Мета — наповнити озеро водою. В наступному році — перейдемо до благоустрою, який передбачає великий пляж та комфортний парк з вело- та біговими доріжками з дотриманням усіх вимог з інклюзивності. Переконаний, оновлене озеро Синє стане ще одним улюбленим місцем відпочинку киян», — сказав Олександр Возний.
«Вечірній Київ» повідомляв, що озеро Синє, має доведене льодовикове походження, обміліло та замулилося через наноси ґрунту з берегів та велике антропогенне навантаження. На початку 2000-х років місто вже проводило роботи з його поглиблення та розчищення. Щоби напрацювати проєкт порятунку водойми, місто проводило спеціальні дослідження з залученням гідрогеологів, інженерів та інших фахівців.
Віктор ЯРОШЕНКО, газета «Хрещатик»