Комунальники знесли пам’ятник Ватутіну у Києві
Фахівці працювали чотири години, щоб демонтувати монумент.
Удень 9 лютого в Маріїнському парку в центрі Києва демонтували скульптуру радянського генерала Миколи Ватутіна. Знесення пам’ятника запланували на 14:00. Однак приступили до роботи раніше, десь о 12-й дня.
Алею, яка веде до скульптури російського генерала перекрили задля безпеки журналістів та цивільних, які прийшли подивитися на знесення чергового радянського рудимента. Варто зазначити, що всі терпляче чекали на Ватутіна «в польоті» попри те, що на вулиці було доволі морозно.
У порівнянні зі знесенням Чкалова, якого прибрали за 10 хвилин днем раніше, демонтаж Ватутіна тривав майже чотири години. Керували процесом фахівці Департаменту міського благоустрою КМДА. Разом із журналістами вони працювали при -1.
Подивитись на історичне знесення прийшли й заступники голови КМДА: Ганна Старостенко та Володимир Прокопів, який очолює Робочу групу з вивчення питань усунення пам’ятних об’єктів, пов’язаних із історією та культурою росії та срср, із публічного простору міста Києва. Саме ця група бере участь у дерусифікації столиці та бореться із залишками пам’яток комуністичних часів.
«Нарешті ми дочекалися всіх юридичних погоджень та на абсолютно законних підставах зносимо сьогодні пам’ятник радянському воєначальнику, генералу армії та герою радянського союзу Миколі Ватутіну. Хто він такий можна багато сперечатися, але, думаю, що всі погодяться з тими людьми, котрі ще у 2017 році написати на цьому постаменті слово «кат», — сказав Володимир Прокопів.
До меморіалу підходили також депутати Київради, зокрема, Дмитро Білоцерковець від фракції «Удар», Марина Порошенко, Дінара Габібуллаєва та Вадим Сторожук від фракції «Європейська солідарність». Разом із ними чекали на демонтаж й директор Департаменту охорони культурної спадщини Олександр Никоряк та генеральний директор КО «Київзеленбуд» Олексій Король.
Лише близько 15:20 Ватутіна врешті вдалось «відірвати» від постаменту. Надалі його перенесуть до Музею авіації, що у Солом’янському районі. Туди ж помістять й демонтованого російського льотчика Чкалова, якого зносили в Києві під оплески.
Довідково. Микола Ватутін був радянським воєначальником і героєм Радянського Союзу. Він брав активну участь у війні проти залишків армії УНР та повстанців Холодного Яру.
Під час битви за Дніпро, яке очолював Ватутін, до бойових дій масово залучали «чорну піхоту» — нашвидкуруч мобілізованих, ненавчених та неспоряджених чоловіків, яких кидали на загибель під час форсування ріки восени 1943 року.
В одному з боїв проти УПА він отримав поранення у сідницю. Генерала відправили до лікарні в Києві, де він і помер від сепсису спричиненим кульовим пораненням.
Тоді похорон генерала був найбільшим у воєнний час у СРСР — прощання тривало три дні, поховано його було поблизу будівлі Верховної Ради УРСР в Маріїнському парку. Згодом тут було споруджено помпезний надмогильний пам’ятник.
Віктор ЯРОШЕНКО, газета «Хрещатик»