Столичні комунальники демонтували пам`ятник радянському пілоту Чкалову
Демонтувати монумент влада міста змогла після позитивного рішення Міністерства культури.
Увечері 7 лютого Міністерство культури виключило пам’ятники радянському льотчику Чкалову та генералу російської армії Ватутіну з держреєстру нерухомих пам’яток України. І вже наступного дня у столиці почали демонтувати першу скульптуру.
До сьогодні пам’ятник Чкалову знаходився на вулиці Олеся Гончара, що у Шевченківському районі.
Зносити монумент радянського льотчика запланували на 16:00. Утім почали раніше. Керували процесом представники Департаменту культурної спадщини КМДА. А демонтували — комунальники Шевченківського району. Забігаючи наперед: знесення тривало менше, аніж десять хвилин.
«Київ продовжує усувати символи радянської епохи з публічного простору. Демонтаж пам’ятнику Чкалову відбувся силами КП УЗН Шевченківського району. Для виконання роботи була задіяна бригада з п’яти людей, автомобіль з краном-маніпулятором та вантажівка. Згідно з рішенням Київської міської ради, після демонтажу пам’ятник буде перенесено до Музею авіації України імені О. К. Антонова», — зазначив начальник Управління екології та природних ресурсів КМДА Олександр Возний.
Роботу комунальники поділили на дві частини. Спочатку зняли верху частину скульптури, потім — нижню. Наостанок працівники розкололи й зняли підпис «Чкалов Валерів Павлович» та його роки народження.
Після демонтажу преса та до двадцяти киян, які чи то проходили повз і доєднались, чи то цілеспрямовано прийшли, аплодували комунальним службам.
Цей пам’ятник підпадав під декомунізацію, оскільки Чкалов жодним чином не належить ані до української історії, ані до історії Києва. А був рудиментом радянської ідеологічної складової. Однак місто не мало повноважень знести ці об’єкти самостійно.
«На жаль, такі пам’ятники як Чкалов, Щорс, Пушкін, Ватутін мали, а деякі досі мають статус національного значення. Саме через це місто не може самостійно їх прибрати, поки не буде змін у їхньому статусі», — прокоментував директор Департаменту охорони культурної спадщини Олександр Никоряк.
Він наголосив, що зі свого боку Департамент культурної спадщини КМДА неодноразово подавав відповідні подання до Міністерства культури, щоби вони цей статус прибрали.
«Нарешті ми отримали дозвіл на перевезення двох пам’ятників (Чкалова та Ватутіна — ред.). Далі ми чекаємо погодження від Міністерства культури на прибирання пам’ятників Пушкіну та Щорса.
Як людина, яка народилась в Севастополі, хочу пояснити, чому треба демонтувати радянські рудименти. Тому що ми не можемо йти далі, поки цю історію не приберемо», — сказав депутат Київради від фракції «Удар» Дмитро Білоцерковець.
Віктор ЯРОШЕНКО, газета «Хрещатик»