Альтернативні види енергії — що підходить малому бізнесу
Сучасний малий бізнес готовий інвестувати вільні кошти у проекти енергозбереження.
Підприємці розуміють вигоди таких вкладень, які окупаються порівняно швидко та приносять непогану комерційну вигоду. Подивимося, які альтернативні типи енергії цікавлять малий бізнес.
Види альтернативної енергії
Зараз вигідно вкладати кошти у вітрову та сонячну енергетику. Перша дає можливість отримувати енергію від вітру за його швидкості не менше 5 м/с і перетворювати її на електрику.
Малий бізнес вкладає гроші у вітряки досить рідко. Зазвичай підприємці інвестують у них як ефективний маркетинговий прийом, демонструючи партнерам та клієнтам свою прихильність до екологічності, прагнення до сучасних стандартів життя.
Установка кількох вітряків не може принести реальний прибуток. Але такий крок дає власникам своєї справи впевненість у собі, почуття захищеності від стрибків напруги в централізованій мережі. Поодинокі вітряки також дещо знижують витрати на оплату рахунків за електроенергію.
Дохід від вітрових станцій можна отримати лише при облаштуванні повноцінного вітрокомплексу. Початкові витрати на нього високі, необхідно купувати, встановлювати та підключати різне за ціною обладнання:
- генератори;
- інвертори;
- ротори зі ступицею;
- регулятори постійного струму з виходом на 48 або 24 В;
- системи громо-, блискавковідводів;
- шафи для зберігання електричних пристроїв та обладнання;
- проводи та кабелі;
- механічні спеціальні стопори та інші комплектуючі.
Установка для використання енергії вітру на 5 кВт іноземного виробництва обходиться в 400 — 450 тисяч гривень. У цю вартість входить ціна митного оформлення обладнання на кордоні та доставка до місця призначення. Додатково доведеться заплатити за монтажні роботи. Станції вітчизняного зборки обходяться в 2,8-3,2 рази дешевше.
Час окупності вітрокомплексів — приблизна величина, по-справжньому точно розрахувати її проблематично. Вона залежить від умов, в яких працюватиме установка, регіону та його кліматичних умов, інших факторів.
На практиці масштабні вкладення у вітрову енергетику окупаються не менше, ніж за 15-20 років. Інакше виглядає ситуація із сонячними електростанціями. Про них докладніше.
Сонячні батареї
Сонячна енергетика виглядає привабливіше. Для будівництва станцій також потрібен початковий капітал, зате час окупності витрат на них варіюється в межах 4-6 років. Це обумовлено великою прибутковістю такого бізнесу на рівні 15-20% і потужною підтримкою держави підприємців, які вкладають гроші в екологічно чисті джерела енергії.
Якщо сонячні батареї встановлюються з метою одержання прибутку, малому бізнесу обов’язково потрібно підключати станцію до «Зеленого тарифу». Він дає змогу продавати надлишки електроенергії за високою вартістю, що дуже вигідно. Крім того, власне джерело енергії гарантує автономність, захищає споживачів від несправностей та проблем у мережі.
Найбільше сонячних електростанцій, що виробляють безкоштовну енергію, наразі працює у Дніпропетровській, Запорізькій, Миколаївській, Одеській та Херсонській областях. При цьому, кількість підприємців, які роблять бізнес на альтернативній енергетиці, зростає по всій країні.
Для якого бізнесу підійдуть сонячні батареї?
Невеликі сонячні електростанції будують для продажу виробленої енергії за «Зеленим тарифом». Також вони цікавлять людей, які займаються ресторанним, будівельним, автомобільним та іншими видами бізнесу.
Власники підприємств громадського харчування із задоволенням підключають свої заклади до сонячних станцій. Це підвищує їхнє реноме у професійному середовищі, робить відмінну рекламу. Відвідувачі ресторанів люблять, коли їм подають страви, приготовані «на енергії сонця».
Серйозні будівельні компанії зводять будинки та будівлі зі спеціальним покрівельним покриттям. Воно перетворює на електричну енергію сонячне випромінювання, якого достатньо для забезпечення всіх споживачів у будові. При цьому візуально покриття має бездоганний вигляд, добре вписується в архітектурно-естетичну концепцію будівлі.
Сонячні електростанції — вигідний для представників малого бізнесу варіант інвестування коштів. Він дозволяє не платити стороннім організаціям за послуги електропостачання, бути незалежним від централізованих мереж, заробляти непогані гроші на продажі згенерованої енергії. Докладніше про нюанси будівництва сонячних електростанцій та придбання необхідного обладнання та комплектуючих, монтажні роботи можна переглянути на сайті https://generacia.energy/poslugy/dlja-biznesa/.
Віктор ЯРОШЕНКО, газета «Хрещатик»